Na Zelený čtvrtek (29. března) se otevírá v Pavilonu skla pro veřejnost výstava, která přináší do poklidných velikonočních svátečních dnů tóny tradiční lidové zbožnosti. Výstava představuje české světce v pojetí zejména šumavských umělců. Tradiční podmalby na skle z 18. a 19. století v sobě mají velice svébytný půvab. V pojetí jsou trochu naivní, trochu neumělé a často hodně poškozené, ale stále v sobě nesou velice silný hluboký emocionální náboj. Staré obrázky z dílen na Kvildě, v Pohoří na Šumavě či jiných představují české světce v mnoha podobách. Jsou zde zejména ti nejoblíbenější Sv. Václav a Sv. Jan Nepomucký, ale i další. Tyto obrázky zdobily zejména svaté kouty na statcích a v chalupách, ale našli bychom je i v různých kapličkách a kostelích.
Obrázky zprostředkovávaly přítomnost a ochranu konkrétních světců pro rodinu i dům a patřily často k tomu nejcennějšímu podkladu rodiny. Lidé si je kupovali často i na poutních místech, a tak je ve výstavě jedna vitrína věnovanána podmalbám Panny Marie Klatovské. Zde se jedná již o díla umělců i nedávné současnosti a přítomnosti – Václava Hrabánka a Jaroslavy Korandové. I v jejich dílech je zřetelné, že Šumavě lidová podmalba znovu ožívala i ožívá. Díla novodobých lidových umělců zachycují i české světce, jimž v tradiční podmalbě nebylo věnováno tolik pozornosti, nebo kteří ještě nebyli svatořečeni – Sv. Prokop, Sv. Ludmila, Sv. Anežka či Sv. Zdislava.
Výstavu bylo možné uskutečnit jen vzhledem k mimořádné vstřícnosti institucí, které pomohly při shromažďování podkladů a exponátů. Díky tak patří Muzeu Chodska v Domažlicích, Vlastivědnému muzeu Dr. Hostaše v Klatovech, Západočeskému muzeu v Plzni, Národnímu muzeu v Praze a mnoha soukromým sběratelům, kteří se vzdali načas podmaleb ze svých domácností, aby potěšili návštěvníky Pavilonu skla. Ti se mohou na panelech také seznámit nejen s historií výroby a technikami podmalby, ale rovněž s místem podmaleb v lidové zbožnosti, výrobními centry apod.
Všechny podmalby jsou půvabné a každá v sobě nese nějaký známý či skrytý obsah – příběh světce, příběh rodiny vlastníků, příběh umělce apod. Jsou takové malé a někdy trochu neobratně provedené stopy minulosti, které mohou návštěvníci vidět v Pavilonu skla do 8. května 2018. Srdečně zveme k návštěvě.
Výstava je uspořádána u příležitosti 12. ročníku Barokních jezuitských Klatov.
FOTOGALERIE (foto PASK)