Program PAVILONU SKLA KLATOVY V ROCE 2023
VÝSTAVY
Těžítka pestré krásy (15. 2. 2023 – 10. 4. 2023)
Známe různá – hladká křišťálová, barevná, broušená, pískovaná, firemní, dárková, upomínková a mnoho dalších. Svět těžítek je velmi mnohotvárný ve tvarech i používaných technikách. Výstava představí jejich reprezentativní soubor jak z historického, tak z technického pohledu. A chybět nebudou samozřejmě ani ta se zatavenými barevnými květy.
Lidové barokní malované sklo (20. 4. 2023 – 19. 6. 2023)
(Ve spolupráci s Klatovskými katakombami)
V 18. století se skleněné předměty dostávají i do venkovských a městských lidových vrstev v podobě malovaných lahviček na likéry (sogn. „pryska“), holeb, holbiček nebo různých číšek. V dekorech malovaných pestrými emaily se objevují svatební, řemeslnické, vojenské i náboženské motivy přizpůsobené dobovému lidovému vkusu.
Mezi sklem – práce ze sklářské školy ve Valašském Meziříčí (23. 6. 2023 – 24. 9. 2023)
Další z pravidelních letních výstav sklářských škol představí v Klatovech práce studentů a učitelů ze sklářské školy ve Valašském Meziříčí.
Secesní sklo z Jizerských hor (27. 9. – 27. 11. 2023)
Výstava připravená ve spolupráci se soukromými sběrateli a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představí secesní produkci z Jablonecka. Významné místo ve výstavě budou mít vedle dutého skla také secesní šperky. Zajímavým fenoménem pak jsou i živé kontakty mezi šumavskými sklárnami a jabloneckými rafinérskými a obchodními společnostmi.
Svícen pro vánoční stůl (30. 11. 2023 – 11. 2. 2024)
Výstava svícnů navržených a vyrobených českými výtvarníky a studenty sklářských škol. Nový originální design pro starobylé svátky.
DALŠÍ PROGRAMY
LEDEN
neděle 22. 1. od 14 hodin
Přednáška – Umění vitráže – historie a současnost
Jitka Kantová spolumajitelka firma Richard Kanta z Lubence seznámí s historií umění vitráže a také se současnou vitráží v architektuře a dokonce i ve filmovém umění. Rovněž představí unikátní muzeum vitráží v lubeneckém kostele sv. Jiljí. Po přednášce následuje komentovaná prohlídka výstavy.
BŘEZEN
neděle 12. 3. od 14 hodin
Přednáška – Těžítka starých i nových časů
Michal Gelnar pohovoří o vzniku těžítek, historickém vývoji těch skleněných a také o používaných dekoračních technikách. Po přednášce bude následovat komentovaná prohlídka výstavy.
neděle 26. 3. od 10 do 16 hodin
Malá jarní aranžmá
Dílna s Jarkou Papežovou, při které se budou tvořit malé aranže inspirované skleněnými těžítky se zatavenými barevnými květy.
DUBEN
Sobota a neděle 1. a 2. 4. od 10 do 16 hodin
Velikonoční kuřátka
Tvůrčí dílna velikonočních dekorací pro malé i velké. Skleněné barevně dekorované kuřátko rozveselí jarní svátky.
REINSTALACE STÁLÉ EXPOZICE – osm dní je PASK pro veřejnost uzavřen
11. 4. – 19. 4. 2023
KVĚTEN
neděle 14. 5. od 14 hodin
Přednáška – Luxus selských a řemeslnických domácností
Jitka Lněničková bude hovořit o malovaném lidovém skle 18. a19. století. Pozornost bude věnována jeho společenské funkci, místě v lidových domácnostech, o výrobních střediscích i výrobních technikách.
ČERVEN
Pátek 2. 6. 2023
Tvůrčí dílna pro školky a školy ke Dni dětí - Ve znamení květomluvy
Motiv květin provedený rytinou (gravírovací pero), barevnou kresbou či z korálků. Seznámení s téměř již zapomenutou květomluvou.
ČERVENEC
Klatovská pouť – 8. a 9. 7. 2023
Sobota 8. 7. od 11 a od 15 hodin
Komentované prohlídky stálé expozice s kurátorkou PASKu Jitkou Lněničkovou
Sobota 8. 7. od 20.00 hodin
Zářící uranové sklo – večerní prohlídka stálé expozice pavilonu s kurátorkou PASKu Jitkou Lněničkovou začíná krátkou přednáškou o historii výroby uranového skla a poté se ve tmě pod UV světlem rozzáří uranová skla
ŘÍJEN
Podzimní cyklus přednášek říjen a listopad – neděle vždy od 14 hodin
Neděle 8. 10. od 14 hodin
Lahvičky na šňupavý tabák
Kurátorka PASKu Jitka Lněničková pohovoří o fenoménu typickém zejména pro oblast Šumavy a Bavorského lesa. Nejen o půvabných skleněných lahvičkách často s vazbami na konkrétní osoby či technikách jejich výroby, ale také o domácí výrobě originálních šumavských šňupavých tabáků, o souvisejících společenských zvycích a dalším.
Neděle 22. 10. od 14 hodin
Jitka Lněničková, kurátorka PASKu o významné rodině sklářských podnikatelů Meyrů, která se psala od poloviny 18. do poloviny 19. století. O jejich podnikání v Novohradských horách, odchodu na Šumavu i jejich proslulých sklech.
LISTOPAD
Podzimní cyklus přednášek říjen a listopad – neděle vždy od 14 hodin
Neděle 5. 11. od 14 hodin
Sklářství v Jizerských horách
Hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou PhDr. Petr Nový seznámí přehledně s historií sklářství v Jizerských horách od počátků do současnosti a zaměří se mimo jiné na vzájemné vztahy s oblastí Šumavy.
Neděle 19. 11. od 14 hodin
Secesní šperk a jablonecká bižuterie
PhDr. Kateřina Nora Nováková, PhD., kurátorka Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou seznámí nejen se secesními šperky z produkce jabloneckých firem, technikami výroby a jejich výtvarným pojetím, ale i s celým zajímavým světem jablonecké sklářské industrie, která prožívala kolem roku 1900 své vrcholné období. Po přednášce následuje komentovaná prohlídka aktuální výstavy.
PROSINEC
Sobota a neděle 2. a 3. 12. 2023
Adventní trh českého skla
Pro druhý adventní víkend je připravená prodejní akce originálních českých uměleckých a řemeslných produktů – užitkového a dekorativního skla, šperků, svítidel apod.
Sobota a neděle 9. a 10. 12. 2023 od 10 do 17 hodin
Tvůrčí dílna – Svícen pro vánoční pohodu
Výroba svícnů, které prosvětlí dlouhé adventní i sváteční vánoční večery.