Výstavní pavilon v zahradě u Muzea Dr. Karla Hostaše byl postaven v 60. letech 20. století v tzv. akci "Z" pro výstavy klatovských karafiátů. Později byl ale využíván pro účely převážně amatérských uměleckých výstav (např. AMTEX), které bývaly velmi populární. V 80. letech byl pavilon rekonstruován, ale záhy začal sloužit jen jako depozitář muzea. Jako součást muzea později přešel do majetku nově vzniklého Plzeňského kraje. V roce 2012 se podařilo Městu Klatovy získat pavilon zpět výměnou s krajem a to otevřelo cestu k jeho revitalizaci. Na jaře 2013 vypsalo Město Klatovy architektonickou soutěž na úpravu pavilonu a v ní zvítězil projekt studia Ateliér 25 architektů Martina Kožnara a Jiřího Bízy. Jejich projekt zaujal jednoduchou nápaditostí řešení i koncepcí prostoru jako zóny klidu a světla. Pavilon byl realizován v roce 2014 a v krátké době po otevření se stal vyhledávaným místem odpočinku pro občany města i lákadlem pro jeho návštěvníky.
JUDr. Jiří Štancl
http://atelier25.cz/fullscreen/pavilon-skla-klatovy
Město Klatovy podalo v prosinci 2013 na základě rozhodnutí Zastupitelstva města Klatov žádost o dotaci z 29. Výzvy Regionálního operačního programu ROP NUTS II Jihozápad, oblasti podpory 14.3.1 – rozvoj infrastruktury cestovního ruchu k projektu: Pavilon skla Klatovy. V dubnu 2014 byl poskytovatelem dotace projekt schválen ke spolufinancování.
Projekt řeší stavební úpravy bývalého výstavního prostoru Vlastivědného muzea Dr. Hostaše a jeho přeměnu na moderní, atraktivní galerii. Objekt se nachází v centru města, v městské památkové zóně. Hlavním cílem projektu je vytvoření vhodného a moderního prostoru pro umístění expozice skla, a to nejen historicky vzácné sbírky firmy Loetz, ale i uměleckých děl současných autorů. Součástí realizace jsou úpravy zahrady a přístupových cest.
Hlavními dodavateli projektu byly na základě výběrových řízení stavební firma ALDAST, spol. s.r.o. a firma LOTECH design spol. s r.o.
Realizace proběhla od února 2014 a byla ukončena v srpnu 2014.
Celkové náklady na realizaci činily 11 405 265 Kč. Na financování se podílel ROP Jihozápad 85 procenty a 15 procent bylo hrazeno z rozpočtu města Klatovy.
Stavba roku Plzeňského kraje 2015 – další ocenění Pavilonu skla
Ve středu 27. května byly na galavečeru v Měšťanské besedě v Plzni vyhlášeny výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje, kterou vyhlašují společně Plzeňský kraj a město Plzeň a jejímž odborným garantem je Okresní hospodářská komora Plzeňsko. V letošním již 12. ročníku byly přihlášeny stavby dokončené v roce 2014 v šesti různých kategorií. První cenu v kategorii Sportovní a volnočasové stavby získal Pavilon skla a čestné uznání v téže kategorii i zatraktivnění areálu letního kina v Klatovech. Po Národní ceně za architekturu se tak dostává Pavilonu skla dalšího ocenění i na regionální úrovni. Obě ceny potvrzují, že v srpnu 2014 byla v Klatovech dokončena rozlohou sice malá, ale významem velká stavba, která přivede pro svou nesporně vysokou architektonickou hodnotu do města nové návštěvníky a milovníky architektury.
PhDr. Jitka Lněničková, kurátorka PASK
Národní cena za architekturu pro Pavilon skla v Klatovech
Dne 19. května 2015 byly vyhlášeny výsledky 22. ročníku soutěže Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu pro rok 2015, kterou pořádá Obec architektů. V kategorii rekonstrukce získal v neobvykle hojně obeslaném ročníku první cenu Pavilon skla v Klatovech. Všichni členové mezinárodní poroty ocenili práci architektů Martina Kožnara a Jiřího Bízy z Atelieru25 zejména pro vkusný, jasný a nadčasový architektonický přístup. Právě udělená Grand Prix ukazuje, že v Klatovech byla v loňském roce vybudována architektonicky významná stavba, která se již dnes řadí mezi architektonické perly České republiky a stane se s vysokou pravděpodobností součástí učebnic a slovníků. Bílý pavilon v nyní zelení hýřící zahradě je až prostě jednoduchý, ale jeho interiér skrývá mnohá překvapení a neobvyklé průhledy. Jde o prostor s neopakovatelnou atmosférou, v němž skvělá architektura naprosto přirozeně koresponduje s expozicí světově významného českého secesního skla firmy Lötz z Klášterského Mlýna na Šumavě a v neopakovatelné symbióze nabízejí každému návštěvníkovi mimořádný zážitek.
Více o soutěži:
http://www.grandprix-architektu.cz/cs/aktualni-rocnik/vystavujici/rekonstrukce/
http://issuu.com/bendetto/docs/katalog-