V nejužším místě stálé expozice PASKu stojí mezi jinými štíhlá váza z lehce zakaleného zelenavého skla, jejíž hrdlo je obtočené spirálou z čirého akvamarínového skla, ze stejného skla jsou také tři oválné nálepy s vytaženými středy po dolním obvodu. Celý povrch vázy je irizovaný, což jí dodává snově zamlženou podobu a nádech antických skel z archeologických vykopávek.
Váza je provedena v dekoru Orpheus inspirovaném dávnou řeckou bájí o proslulém pěvci Orfeovi, který svým nádherným zpěvem dokázal okouzlit lidi i tišit přírodu. Když jeho milovanou mladou ženu Eurydiku uštkla zmije, Orfeus se nedokázal smířit s její smrtí a vydal se jako první smrtelník do podsvětí, aby jeho bohy obměkčil svým zpěvem a ženu mu vrátili. Podsvětí bylo tak dojato jeho zpěvem, že mu bylo umožněno odvést si Eurydiku zpět na svět. Byla tu ale jedna podmínka, celou cestu se po ní nesmí ohlédnout. To ale Orfeus nedokázal a jeho žena se tak musela vrátit mezi stíny.
Sama báje ale nejspíš nebyla přímou inspirací pro použití názvu Orpheus pro nový dekor vyvzorovaný v prosinci roku 1903. Mnohem pravděpodobněji to byla opera německého hudebního Christopha Willibalda von Glucka (1714-1787) Orfeus a Eurydika, která byla poprvé uvedena ve Vídni v říjnu 1762 a stala se pravidelnou součástí programu evropských operních domů. Například v roce 1902 ji ve střední Evropě uvádělo hned několik divadel a byla vydána i jako notový záznam.
Skla v dekoru Orpheus se vyráběla zejména v roce 1904, ale ojediněle se ve fakturách sklárny Klášterský Mlýn objevují až do podzimu 1908. V expozici PASKu tento dekor reprezentují dvě vázy a exponátem měsíce června je dominantnější z nich. Štíhlá váza vysoká 300 mm (inv. č. L-609) pravděpodobně výrobní číslo II-1030 (274 mm) ve větším zatím nedoloženém provedení; případně se může jednat o výrobní číslo II-1002 (305 mm s hrubě zabroušeným okrajem pro montáž) ve variantě s hladkým okrajem. Obě výrobní čísla pocházejí z ledna či února roku 1904 a identické tvary jsou doloženy v obou provedeních okraje i v jiných velikostech od 158 do 305 mm.
Text: Jitka Lněničková
Foto Marka Vaneše z právě dokončované knihy Lötz – Příběhy inspirace