V aktuální výstavě O dlouhé historii kalamáře mohou návštěvníci PASKu vidět také třídílnou psací soupravu sestávající z kalamáře, vyšší válcovité nádobky na násadky a nízké okrouhlé nádobky na pera. Souprava byla pro výstavu zapůjčena ze soukromé sbírky a dočasně zde prezentuje jeden ze zajímavých, i když podílem na celkové produkci málo významných, výrobních artiklů firmy Joh, Lötze vdova.
Kalamáře a další díly psacích souprav v základním výrobním programu sklárny Klášterský Mlýn nenajdeme. Skleněné polotovary tohoto typu byly vyráběny pouze na objednávku zákazníků a doloženy jsou prokazatelně u dvou z nich. První je vídeňská firma R. Bakalowitse synové a dva kalamáře z doby kolem roku 1900 vyrobené pro ni můžete vidět ve stálé expozici PASKu. Imponující je zejména rozměrný kalamář v dekoru cobat Papillon. Druhým doloženým objednatelem skleněných polotovarů pro kalamáře a psací soupravy je berlínská firma Richard Weckmann, která byla pravidelným zákazníkem sklárny prokazatelně v letech 1908-1930, ale nelze vyloučit, že spolupráce začala již o několik let dříve.
Firma Richard Weckmann měla od roku 1902 sídlo a vzorkovou prodejnu a sklad v berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg na ulici Ritterstraße 37, kde sídlila řada firem zabývajících se obchodem a zahraničním obchodem.* Firma se zaměřovala na komisionářský prodej nejrůznějšího spíše luxusního vybavení pro domácnosti a patřila v první polovině 20. století v tomto oboru k nejvýznamnějším v Německu. Vedle toho se věnovala i vlastní výrobě dekorativního a užitkového sortimentu. Ve své vzorkovně nabízela nejrůznější nádoby a drobné dekorace z porcelánu, majoliky, skla, dřeva, kovu apod. Měla mimo jiné stálé zastoupení několika firem z českých zemí – např. rafinerie Carl Goldberg z Nového Boru či továrna umělecké keramiky Graniton firmy Rydl & Thon ze Svijan-Podolí ze severních Čech. Dům, ve kterém sídlila vzorkovna, dnes již nestojí, protože tato část Berlína byla v únoru 1945 zcela vybombardována. Po druhé světové válce se o firmě Weckmann dostupné prameny dále nezmiňují.
Fima Joh. Lötze vdova měla v Berlíně jiné stále zástupce a spolupráce s firmou Richard Weckmann je doložena jen v podobě dodávek skleněných polotovarů přímo na zakázku podle dodaných papírových střihů. Několik z nich se dochovalo ve sbírce Muzea Šumavy a všechny nesou výrobní číslo zákazníka 2602/I-VI. Římské číslice I.-III. označovaly tři různé typy kalamářů. První byl tvar typu Hansa a u dalších šlo o nízké válcovité kalamáře v podhrdlí oble zúžené do nízkého širokého hrdla. Číslo IV. byla nádobka na násadky, číslo V. nádobka na pera a číslo VI. je doloženo jen v knihách faktur jako „Röhren“ („rourky“ či „trubice“), zřejmě se jednalo o násadky. Všechny tyto předměty byly dodávány s hrubým zabroušením okrajů, které byly určené pro kovové montáže. Asi největší pozornost si zaslouží kalamář Hansa, který si nechala firma Weckmann patentovat v letech 1902/1903. Zde byla uvnitř kalamáře skleněná nádobka se sedmi otvory ve dně a stěnách vyplněná modrými skleněnými kuličkami, do které plynule přitékal inkoust. Při namáčení pera do inkoustu se hrot automaticky v kuličkách čistil a inkoust z pera neokapával, současně případné nečistoty v inkoustu zůstávaly v hlavní nádobce. Tento kalamář byl vyráběn v různých velikostech a jeho kónický tvar zaručoval stabilitu (viz obrázek). Ale nebyl to jediný patent firmy Weckmann v oboru psaní. Firma vyvinula o něco později i vlastní násadku Hansa.
Skleněné polotovary pro psací soupravy firmy Weckmann dodávala sklárna v Klášterském Mlýně zejména v dekorech Argentan, Metallin a Melusin. Souprava ve výstavě pochází z let 1908-1911 a je provedena v dekoru „grau Melusin“ („šedý Melusin“). Tento dekor je v dodávkách pro firmu Weckmann podle knih faktur doložen u souprav také v modrém, červeném a zeleném provedení. Různé objednávky firmy Weckmann se v dokumentech firmy objevují až do prosince roku 1930. Posledním dokladem je dopis z Berlína, ve kterém firma Weckmann lituje, že spolupráce se sklárnou v Klášterském Mlýně končí z důvodů problémů firmy Lötz. Z výsledků spolupráce obou firem se mnoho nedochovalo, o to cennější jsou tak tři předměty, které můžete aktuálně vidět na výstavě v PASKu.
Jitka Lněničková
kurátorka Pavilonu skla Klatovy
* V roce 1914 působilo na ulici Ritterstraße a v jejím bezprostředním okolí téměř 6000 větších a menších výrobních a obchodních společností.
Kalamář typu Hansa
Foto: archiv Jitky Lněničkové