Poněkud neobvyklé exponáty jsou v Pavilonu skla skryté ve dvou nenápadných zásuvkách pod vitrínami. Jde o různé skleněné dekorace do nábytku, do fasád či pro další předměty uměleckého řemesla, jsou tu ale také skleněné obkladačky. Právě tyto obkladačky (dlaždičky) jsou exponátem tohoto měsíce. Stojí poněkud ve stínu elegantních váz a dalších dutých skel, ale přesto představovaly zhruba jedno desetiletí poměrně významnou součást výrobního programu sklárny v Klášterském Mlýně.
Skleněné obkladačky se na trhu objevují od devadesátých let 19. století jako užitkové předměty zhotovované především technikou lisování skla ve velkých sklářských továrnách. Běžné čiré skleněné lisované obkladačky s reliéfními dekory zpravidla o rozměrech 10 x 10 cm se vyráběly nejprve ve Francii, ale záhy také v Německu i tehdejším Rakousku-Uhersku. Byly obvykle používány pro různé spíše užitkové než reprezentační prostory – nádraží, továrny, nemocnice, kuchyně, koupelny apod. Na počátku 20. století jsou doložené i lisované barevné skleněné obkladačky německé provenience.
Firma Lötz, jak bylo jejím dobrým zvykem, povznesla tento spíše užitkový artikl do luxusní podoby a v roce 1902 představila na výstavě v Düsseldorfu zcela nový typ obkladaček v dekoru Papillon. Tyto obkladačky v modré barvě byly použité v interiéru vídeňského architekta Leopolda Bauera (1872-1938) jako obklad stěn a velice zde zaujaly. Zájem o nový artikl byl značný, a tak se sklárna v Klášterském Mlýně snažila vyhovět nejrůznější poptávce. Obkladačky začala záhy dodávat v desítkách dekorů, z nichž nejoblíbenější byly různé barevné varianty dekoru Papillon. Doloženy jsou i obkladačky ve variantách dekoru Phänomen, dále v dekoru Norma, ciselé, Rusticana a dalších. Základním rozměrem byly obkladačky o rozměrech 10 x 10 cm, ale objevují se i další tvary a velikosti.
Koupelna s obkladem v dekoru cobalt Papillon je doložena i ve vile rodiny Spaunů v Klášterském Mlýně. Bohužel dnes již neexistuje. Skleněné obkladačky firmy Lötz byly ovšem používány i jako dekorace nábytku či fasád a takové se dochovaly do současnosti na na průčelí téže vily.
Pokud přijdete do Pavilonu skla, tak stačí na zásuvku lehce zatlačit, ona se vysune a obkladačky zde máte jako na dlani.
Jitka Lněničková
kurátorka PASK
Foto: Marek Vaneš