EXPONÁT MĚSÍCE LISTOPADU 2023 - ELEGANCE NEJEN SMUTEČNÍ | PAVILON SKLA PASK KLATOVY

CZ DE EN
EXPONÁT MĚSÍCE LISTOPADU 2023 - ELEGANCE NEJEN SMUTEČNÍ
  • Pavilon skla Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Výstava Lötz, Klatovy
  • Výstava Lötz, Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
Sklo Lötz, Šumava6 Sklo Lötz, Šumava6 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy4 Pavilon skla Klatovy4 Sklo Lötz, Šumava3 Sklo Lötz, Šumava3 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1

Nabídka

Exponát měsíce listopadu 2023 - Elegance nejen smuteční

 

            Již podruhé v rubrice exponát měsíce obrátíme pozornost místo do stálé expozice do jedné vitríny aktuální výstavy Secesní sklo z Jizerských hor.Jedná se sice o úkroky stranou, ale snad jsou omluvitelné nadšením, že se nám podařilo získat pro návštěvníky pavilonu zajímavé a unikátní předměty. K těm nepochybně patří i hřeben do vlasů z černé bižuterie.

            Počátky černé bižuterie sahají do šedesátých let 19. století a souvisí se smutnou událostí v britské královské rodině. V roce 1861 zemřel v mladém věku manžel královny Viktorie princ Albert a královna se stala v pouhých dvaačtyřiceti letech vdovou. Od odchodu manžela nosila až do své smrti pouze černé šaty a černé šperky z gagátu (viz poznámka). A tyto šperky se staly od šedesátých let 19. století módou nejen v Británii, ale také v kontinentální Evropě. Vzhledem k zájmu a ceně gagátů se brzy začaly napodobovat ve skle. Tento bižuterní trend nemohl minout tehdy rychle se rozvíjející jabloneckou industrii a od šedesátých let 19. století začala černá bižuterie vyrábět i na Jablonecku. Zdejší firmy se chopily nové příležitosti velmi aktivně a v následujících desetiletích začaly rozvíjet v tomto segmentu i nové výrobní techniky. Černá bižuterie (nazývaná podle jednoho označení gagátu také jetová) významně přispěla k prosperitě kraje. A nešlo jen o šperky, začala se vyrábět celá řada vlasových, kloboukových či šatních ozdob či knoflíky. Základním materiálem byly mačkané kameny z čirého tmavě fialového skla, které se nejprve tmelily, poté nýtovaly a nakonec se letovaly cínem. Rozvinula se technika, kdy byly pro jednotlivé předměty vytvořeny sádrové formy, do nichž se jako do matrice poskládaly kameny, které se spojily kovovými výztužemi a letováním cínem. Kameny byly nově opatřeny mosaznými terčíky, které usnadnily upevnění do kovové konstrukce. Zdokonalení přineslo také zrychlení a zlevnění výroby.

            Móda černé bižuterie trvala po desetiletí, ale svého vrcholu dosáhla po smrti královny Viktorie v roce 1901, kdy se stala smutečním šperkem pro všechny země britského impéria. Poté se ale její móda přežila a její obliba do dvacátých let 20. století setrvale klesala. Poslední ránu jí dala velká hospodářská krize na počátku třicátých let minulého století. Poté byly činěny jednotlivé pokusy o návrat k této specifické produkci např. v šedesátých letech 20. století, ale šlo jen o epizody, velká móda byla nenávratně pryč.

            Ve skladech různých firem, na starých půdách či ve sklepích na Jablonecku zůstalo velké množství černého polotovaru, který zde ležel desítky let. V devadesátých letech se zde objevilo několik firem, které se začaly výrobě černé bižuterie podle starých osvědčených vzorů i podle nových návrhů znovu věnovat. Tyto firmy používají jako surovinu právě tyto staré polotovary (někdy i staré matrice), z nichž vytvářejí ozdoby pro dnešní dobu. A tři muži se na její výrobu specializují – Vladimír Svatoň z Hrádku nad Nisou, Stanislav Jiroš a Jaroslav Kodejš z Jablonce nad Nisou. A černou bižuterii bude možné vyrábět do té doby, pokud bude ještě zbývat nějaký skleněný polotovar. 

 

Poznámka:

Gagát (také zvaný černý jantar, karnell či jet) je mineraloid podobný uhlí, který byl od pravěku používán jako drahý kámen a součást šperků. Nejstarší nalezené gagátové šperky v Čechách pocházejí z neolitu.

 

Výrobě černé bižuterie se věnoval i jeden z dílů Toulavé kamery:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/215562221500016/cast/394995/

 

 

 

 

Hřeben do vlasů ze skleněných mačkaných kamenů barvených sloučenou manganu a galalitu, kameny jsou spojované lakovaným obecným kovem a nitěmi. Rozměry asi 105 x 135 mm. Výrobek neznámé firmy z Jablonecka z doby po roce 1900. Ze sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Tento a další ozdoby z černé bižuterie můžete u nás v PASKu vidět ještě do pondělí 27. listopadu.

 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ