Mnoho dekorů, které známe z produkce firmy „Joh. Lötze vdova“ a sklárny v Klášterském Mlýně, je inspirováno antickou mytologií a uměním. To vyplývá z tehdejšího kulturního nastavení, kdy antika představovala jeden ze základních kamenů obecné vzdělanosti a odrážela se v nejrůznějších sférách lidské činnosti – právo, architektura, výtvarné umění, literatura atd. Znalost děl starověku patřila v 19. století a v první polovině 20. století k tomu, co bychom dnes mohli označit jako kulturní kód. Tedy jakýsi obecně známý soubor významů, jež jsou lidé v určitém kulturním okruhu schopní dešifrovat, přijímat a interpretovat. K obecné znalosti patřila samozřejmě i literární díla. A jedno z nich inspirovalo dekor „Arcadia“, který se objevuje v produkci firmy „Joh. Lötze vdova“ v letech 1896-1901. Arkádie, kraj na řeckém poloostrově Peloponés byl v antické mytologii domovem řeckého boha lesů, pastvin, stád a lovců Pana. Tento bezstarostný bůh porostlý srstí, s kozími rohy, nohami a ocasem se stal symbolickým vyjádření bezstarostného života v panenské přírodě – v Arkádii. A právě takovou Arkádii líčí římský básník Publius Vergilius Maro (70 – 19 př.n.l.) ve svých „Zpěvech pastýřských“ („Bukolika“), kde najdeme mimo jiné verše:
„Země ti prvé dárky, ó chlapečku, v hojnosti zplodí:
líbezný akant a leknín a kozlík a zelený břečťan,
který se po zemi plazí – a všechno to vyroste samo.“*
Snad právě tyto verše inspirovaly název a provedení dekoru „Arcadia“. Základem tohoto dekoru je zpravidla lehce zakalený briliantový opál přejímaný lehce zakaleným zeleným uranovým sklem „olympia“ s irizovaným povrchem. Barva byla nepochybně inspirována barvami krajiny Arkádie, kde se vyskytuje podobně zelená tráva. Na hladkém povrchu jsou pak emaily a zlatem malované motivy různých květin a rostlin, které měly ve své době vyvolávat pocit bukolického poklidu nedotčené přírody boha Pana. Častým motivem skel „Arcadia“ jsou bodláky. Ty najdeme také na této váze z expozice PASKu. Jde o vázu vysokou 23 cm, která byla vyvzorována v roce 1899 pod výrobním číslem I-8075 a dekor bodláků nese označení D [Dekor] I/12.
Fotografie Marka Vaneše je z právě dokončované knihy „Lötz – příběhy inspirací“, ve které je také tato váza v dekoru „Arcadia“.
* překlad veršů je z publikace – Publius Vergilius Maro: Zpěvy rolnické a pastýřské, překlad Otmar Vaňorný, Městská knihovna v Praze, verze 1.0 z 30. 10. 2018