NOVÁ VÝSTAVA – KOUZELNÉ SVĚTLO VITRÁŽOVÝCH LAMP | PAVILON SKLA PASK KLATOVY

CZ DE EN
NOVÁ VÝSTAVA – KOUZELNÉ SVĚTLO VITRÁŽOVÝCH LAMP
 • Pavilon skla Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Výstava Lötz, Klatovy
 • Výstava Lötz, Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
Sklo Lötz, Šumava6 Sklo Lötz, Šumava6 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy4 Pavilon skla Klatovy4 Sklo Lötz, Šumava3 Sklo Lötz, Šumava3 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1

Nabídka

Nová výstava – Kouzelné světlo vitrážových lamp

Už je brzy odpoledne tma a podzimní dny se nám rychle krátí a za chvíli je tu ten nejkratší den v roce. A tak jsme v Pavilonu skla připravili výstavu, která by měla podzimní a zimní dny trochu prosvětlit a posvítit na cestu do nového roku s nadějí na lepší příští. Jde o výstavu, kterou se nám podařilo uskutečnit vzhledem ke covidu až na třetí pokus, ale konečně je tu. Jsme rádi, že můžeme konečně představit v PASKu mimořádně krásné exponáty, v nichž se naprosto dokonale snoubí světlo a sklo. Jejich inspirace dílem secesního amerického návrháře Louise Comforta Tiffanyho také ideálně zapadá mezi secesní skla firmy Lötz v pavilonu.

            Výstavu jsme připravili ve spolupráci s jednou z nejlepších dílen na výrobu a restaurování vitráží v Evropě, s firmou SKLOART z Lubence v Karlovarském kraji. Tato firma založená v roce 1993 manželi Jitkou a Richardem Kantovými je nositelkou řady ocenění a z jejích dílen vycházejí mimořádné a unikátní práce vysoko hodnocené jak doma, tak v zahraničí. Sešli se tu totiž dva lidé, kteří se ideálně doplňují. Výtvarnice Jitka se věnovala původně především malbě a kresbě, a to až do roku 1993, kdy se poprvé setkala s tvorbou vitráží. Tato technika ji nesmírně zaujala a stala se brzy její srdeční záležitostí. Ovšem vitráž je dílem nejen uměleckým, ale i řemeslným – jde přeci o umělecké řemeslo! A tak je skvělé, že tehdy zaujala vitráž i Jitčina životního partnera Richarda, technika. Spojení výborného návrhu, svébytného výtvarného rukopisu a dokonalého technického provedení je pro práce lubenecké dílny charakteristické. A najdeme je po celém světě od Japonska po USA. Dokonce reprezentovala a reprezentují Českou republiku i na výstavách expo.

            Výstava v PASKu se zaměřuje zejména na vitrážové lampy, z nichž většina je rozsvícená a barevné stíny malých sklíček se odrážejí do rozměrných ploch vitrín stálé expozice. Ale nejsou tu jen lampy, návštěvník zde může vidět i volné umělecké práce, k nimž patří například zcela poprvé vystavený objekt Dračí vejce. A mezi lampami stojí třeba skleněný Lapač snů. Jsou tu i další zajímavosti, mimo jiné speciálně pro klatovskou výstavu vyvzorované lampy s motivem klatovských karafiátů.

            Svítidla a další umělecké práce z lubenecké dílny nemusíte jen obdivovat, většina exponátů je prodejných, ale k dispozici budou až po ukončení výstavy, což je nejdříve 13. února 2023. A kdo by neměl zájem o lampy, pro toho jsou v průběhu výstavy v PASKu na prodej také vitrážoví andělé, hvězdy, drobné šperky a další dekorace, které vám mohou zpříjemnit již letošní vánoční svátky. A tak se k nám přijďte podívat. Malou pozvánkou, kterou můžete ve velkém okně pavilonu vidět už z ulice je lampa s názvem „Inspirace Hieronymem Boschem“, Té se pro její poněkud zvláštní tvar začalo domácky přezdívat „Adéla“ (ještě nevečeřela).  

 

 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ