EXPONÁT MĚSÍCE DUBNA 2022 – INSPIRACE KEŘEM V ZAHRADĚ | PAVILON SKLA PASK KLATOVY

CZ DE EN
EXPONÁT MĚSÍCE DUBNA 2022 – INSPIRACE KEŘEM V ZAHRADĚ
 • Pavilon skla Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Výstava Lötz, Klatovy
 • Výstava Lötz, Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
Sklo Lötz, Šumava6 Sklo Lötz, Šumava6 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy4 Pavilon skla Klatovy4 Sklo Lötz, Šumava3 Sklo Lötz, Šumava3 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1

Nabídka

Exponát měsíce dubna 2022 – Inspirace keřem v zahradě

Čilimník, latinsky Cytisus je opadavý keř či polokeř z čeledi bobovitých, který je domovem ve střední a západní Evropě, ve Středomoří či na Kanárských ostrovech. Jde o rozvětvený rod rostlin, které se vyskytují v různých velikostech i tvarech. V době kvetení je čilimník hustě obsypán květy, které jsou nejčastěji žluté, ale je tu i řada dalších barevných variant. Právě bohaté květy čilimníku se staly inspirací pro jeden z velmi krásných dekorů lötzovské secese - Cytisus.

Dekor je v knihách faktur poprvé doložený 15. března 1904, tehdy ještě psaný jako „Citisus“, ale od května téhož roku se jeho psaní na Cytisus, což je německý název čilimníku. Je více než pravděpodobné, že inspirací k dekoru i jeho názvu byl nějaký čilimník, který tehdy rostl kdesi v zahradě v Klášterském Mlýně. Dekor byl populární zejména v letech 1904 až 1905 a je doložen v několika barevných variantách – citronově žlutý (citrongelb), citronově žlutý se zelenou (citrongelb mit grün), žlutý (gelb), žlutý se zelenou (gelb mit grün), májově zelený (maigrün) májově zelený nabíhaný do zelené creta (maigrün verlaufend mit creta), kovově žlutý (metallgelb), nový červený (neurot), nový červený s modrou (neurot mit blau), červený (rot), červený s modrou (rot mit blau); specifickým typem známým u několika tvarů je žlutý či žlutý se zelenou „s malým množstvím černých linek“ („mit weniger schwarzen Strichen“). Dekor Cytisus je tvořen horizontálními česanými nitkami kombinovanými se zatavenou skleněnou drtí, která znázorňuje různě velké květy.

Pohár či dekorativní květ ve stálé expozici PASKu má kupu v barevné variantě májová zeleň (uranové sklo) a hutně tvarovaná noha je z čirého zeleného skla (creta), celý povrh je pak za horka irisovaný. Tvar navazuje na podobné předměty, které se v produkci firmy Lötz objevují v roce 1899. Jde o poháry, jejichž kupy napodobují kalichy květů a z dříků vyrůstají stonky (např. výrobní čísla I-7737 až I-7740, I-8112). Střih výrobního čísla identického tvaru se buď nedochoval, nebo je v zatím nezpracované části firemního archivu. Z dochovaných střihů je mu nejblíže analogický předmět s výrobním číslem I-7923 z roku 1899.

Každopádně je tento exponát přímo esenciálním příkladem tehdy již pomalu končící florální secese.

 

Jitka Lněničková, kurátorka PASK

 

 

 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ