Pro secesi typická inspirace přírodou se v produkci firmy Lötz odráží v mnoha podobách. Je vidět zejména ve stovkách variant série dekorů nazvaných Phänomen – tedy fenomén, fenomén přírody. Výrazným dekorem z této skupiny je Phänomen Genre [žánr] 358 vyvzorovaný na jaře 1900 a použitý u části kolekce předmětů zaslaných na světovou výstavu v Paříži v roce 1900. I on zde sklárně z Klášterského Mlýna pomohl k získání její druhé Grand Prix ze světové výstavy (první byla rovněž z Paříže v roce 1889).
Tento technicky náročný dekor zhotovený vrstvením skla, opřádáním a česáním barevných skleněných nitek byl nepochybně inspirován západem slunce. Jeho spodní část znázorňuje pohoří, nad nímž se vznášejí stříbřité mraky osvětlené zezadu sytým žlutavým svitem, který v horní části nad mraky přechází do červánků.
Dekor se objevuje na lötzovských sklech zejména v letech 1900-1901 nejen ve vlastní produkci sklárny, ale také u objednávek některých zákazníků. Mezi ně patřila třeba firma E. Bakalowitse synové z Vídně, která jej objednala na vlastním tvaru skla podle návrhu Josefa Hoffmanna (zákaznické číslo 85/3804). Tento tvar vázy Josefa Hoffmanna se v objednávkách firmy Bakalowits objevuje i v jiných provedeních – třeba uranová olympia s optickým dekorem, olympia s pokovením, Luna či v dalších variantách dekoru Phänomen (žánry č. 3890, 356, 413, 3890).
Kombinací elegantního organického Hoffmanova tvaru a lötzovského dekoru slunečních paprsků pomalu mizících za obzorem v mracích vznikla nádherná váza, která patří těm nejhezčím v PASKu.
Foto: Marek Vaneš, 2014