Po více než sto letech znovu rozsvícená lampa
Výstava Lovecká vášeň ve skle představuje necelou stovku exponátů, jejichž dekorům je společná inspirace lovem či lovci. Jsou tu výrobky především českých skláren od poloviny 18. do poloviny 20. století. A sklo inspirované lesem a lovem najdou návštěvníci i v rámci stálé expozice produkce firmy Lötz z Klášterského Mlýna na Šumavě. Je to například váza ve tvaru srnčí hlavy či některé motivy vodních ptáků na vázách. Je tu ale jeden exponát ze sbírky PASKu, který je vystaven s ohledem na svou velikost jen dočasně. Je to krásná mosazná lampa s figurální výzdobou jelena shazujícího parohy na podstavci a stínidlem ze zeleného a hnědého skla s leptaným dekorem lesa. Lampa byla před výstavou odborně vyčištěna a podařilo se ji po dlouhých desítkách let znovu zprovoznit, takže svítí jako kdysi dávno.
Lampa byla s nejvyšší pravděpodobností výrobena u příležitosti První mezinárodní lovecké výstavy (Jagdausstellung) ve Vídni v roce 1910 některou vídeňskou firmo, která si její stínidlo objednala právě v Klášterském Mlýně. Samotnou sklárnu ale nereprezentovala, ta se zde představila jinými výrobky – kolekcí zeleného skla se zlatými dekory podle návrhů firemního výtvarníka Adolfa Beckerta.
Jisté ale je, že jde o lampu mimořádnou a můžeme se domnívat, že ji mohl na výstavě ve Vídni obdivovat třeba patron výstavy a nadšený lovec císař František Josef I. Ve výstavě ji najdete na kulatém stolku uprostřed mnoha jiných exponátů a je i po zhruba 110 letech znovu stejně krásná.