Umění šumavských sklářů nemělo hranice a některé jejich výrobků udivují již více než sto let. K takovým patří zhruba 25 cm vysoká secesní váza vyvzorovaná v roce 1900 pro světovou výstavu v Paříži podle návrhu Franze Hofstättera a vyrobená u firmy Joh. Lötze vdova v Klášterském Mlýně u Rejštejna, kterou můžete vidět u nás ve stále expozici.
Dekor vázy přestavuje svět pod vodní hladinou a má neobvyklou hloubku. Této hloubky bylo dosaženo poměrně komplikovaným výrobním postupem. Na základní jádro z lehce zakaleného čirého skla jsou zde vertikálně natavené nitky z čirého světle zeleného a čirého bezbarvého skla, které evokují proudění vody. Temné těžké dno tvoří vrstva rubínového skla s natavenými nitkami z hnědého a modrého skla. Ze dna pak vyrůstají vodní rostliny se stvoly spletenými ze zelených nitek různé intenzity zabarvení, které jsou ukončené měkce tvarovanými listy s vyrytým žebrovím. Dojem chvění rostlin v pohybu vody umocňují horizontální přerušované nitky ze světlého čirého tyrkysového skla, které také jakoby zpřítomňují vodní řasy. Výsledný až snový dojem podvodního světa je dovršen irisováním (difuzní tenká vrstva, na které dochází k interferenci barev), které vyvolává dojem kovového povrchu. Secesní inspirace přírodou je zde dovedena k dokonalosti.
Váza byla jako mistrovské dílo předmětem obdivu nejen na světové výstavě již v roce 1900 a nepochybně také za ni dostala firma Lötz v Paříži svou druhou Grand Prix. Nevíme přesně, kolik bylo těchto váz celkem vyrobeno, ale dochovalo se jich jen pár. Náročnost jejich výroby prakticky vylučovala jakoukoliv sériovou výrobu. Doloženy jsou zatím jen čtyři tyto vázy a každá z nich je v detailech trochu odlišná. Společné jim je ale to, že patří k tomu nejlepšímu, co je ve světovém sklářství známo.
Nikoliv náhodou se právě tato váza stala před lety nepřímo logem Pavilonu skla. Výřez jejího dekoru je na letáku PASKu, její rozměrná fotografie visí v chodbě jezuitské koleje (na této zvětšenině jsou krásně vidět všechny detaily), je na plakátech i jinde. Je to váza prostě... úžasná.
foto: Miroslav Vojtěchovský, 2014