VÝSTAVA V PAVILONU
Tajemství hyalitového skla
(26. 8. 2020 – 22. 11. 2020)
Černé hyalitové sklo, které bylo vynalezené v roce 1816, provokuje dodnes tajemstvím své výroby. Je velmi zvláštní, i v tom nejtenčím střepu zcela neprůsvitné. Vyráběly se z něj v první polovině 19. století nejen velmi luxusní předměty elegantních tvarů s krásnými, broušenými a zejména zlatem malovanými dekory, ale také pevné a odolné lékárenské nádoby a láhve. Exponáty pocházejí převážně ze soukromých sbírek a část ze sbírek klatovského muzea, naprostá většina z nich se představuje veřejnosti úplně poprvé.
VÝSTAVA V ZAHRADĚ PAVILONU
Bioluminiscence – Kolektiv GOJO
(1. červen – 15. listopad 2020)
Ptačí hnízda ve větvích stromů jsou přirozenou součástí zahrad a i v zahradě Pavilonu skla se v loňském roce uhnízdilo několik dosti velkých ptáků, kteří zde snesli skleněná vejce. Zatím se s nich ještě nic nevylíhlo, ale od počátku června se jejich hnízdo proměnilo a přibyla nová vejce. Ta navíc získala schopnost bioluminiscence a ve večerních hodinách v zahradě do tmy září.
TVŮRČÍ DÍLNY
Secesní aranže z lučních květin
(sobota 12. 9. od 10 do 16 hodin)
Dílna vedená Jarkou Papežovou v duchu inspirace secesních mistrů květinových vazeb se tentokrát zaměří na luční květy. Ty budou v rámci dílny k dispozici v pavilonu, ale každý si může přinést květy podle vlastního výběru. Aranže se budou tvořit do váz v duchu produkce firmy Johanna Lötze vdova, které jsou exkluzivně vyráběné pouze pro Pavilon skla.
Víkend otevřených ateliérů – Skleněný rej ve víru vzduchu
(sobota a neděle 26. až 27. září)
Pavilon skla se opět účastní Víkendu otevřených ateliérů v Plzeňském kraji a připravil při této příležitosti tvůrčí dílnu Skleněný rej ve víru vzduchu, při které si děti i dospělí mohou vyrobit různé mobilní závěsy ze skleněných komponentů podle své fantazie či připravených návodů. Pro dekorování bude k dispozici řada různých technik.
PŘEDNÁŠKA
Hyalitové sklo a tajemství jeho výroby
(pátek 2. 10. od 17 hodin)
Kurátorka PASKu Jitka Lněničková seznámí podrobně s novými poznatky o výrobě hyalitového skla, s osobou jeho vynálezce hraběte Georga F. A. Buquoye a také s jeho manželkou Gabrielou, která významně ovlivnila výtvarnou podobu hyalitového skla. Na přednášku navazuje komentovaná prohlídka výstavy.