10. 5. do 14. 6. 2018
Výstava zahájená v Pavilonu skla 10. 5. 2018 představuje tvorbu šesti současných výrobců skla z celé České republiky a příběhy jejich majitelů. Nejblíže ke Klatovům má Jan Gábor ze Sušice. Ze severních Čech obeslali výstavu Zdeněk Kunc z Radvance u Nového Boru, Florianova huť z Častolovic u České Lípy a Zdeněk Petr z Jesenného u Železného Brodu. Skláře z Vysočiny zastupuje Ateliér Valner z Přibyslavi a moravské pak Glass Atelier Morava z Vizovic.
Návštěvníci se na jednom místě mohou seznámit s desítkami tvarů, dekorů, barevných kombinací, běžných i unikátních technik. Je to, jakoby se vydali na cestu po sklářských ateliérech v českých zemích, na níž se potkají s designem i uměleckými objekty. Výstava jen potvrzuje to, co se o českém a moravském sklářství ví už staletí, že je velmi kreativní. I současní skláři stále odhalují nové možnosti skla a oživují staré již pozapomenuté techniky. Neodmyslitelným předpokladem kvality je pak technická virtuozita provedení.
Náročnou a krásnou práci současných sklářů představuje ve výstavě více než 70 exponátů od velmi velkých váz až k malým pohárkům na likéry či vodku. Jsou zde i skleněné plastiky, z nichž nepochybně upoutá pozornost skupina Chaluhy Zdeňka Kunce, u které se skleněné listy vlní jako v proudu vody (této skupině jsme začali říkat „chaluhárium“). Dále jsou tu vázy a vázičky inspirované secesním sklem od Jana Gábora, který vystavuje i svá unikátní skla s dekory sekanými diamantem. Intenzivními barevnými kontrasty upoutají návštěvníka jistě i vázy akademického sochaře Zdeňka Petra. Na pomezí uměleckých artefaktů a designu stojí rozměrné vázy Aquarelle od Davida Valnera v jemných tónových variacích. Výrobky Florianovy huti zahrnují pestrou škálu dekoračních technik, v níž jsou zajímavé například zátavy zlatavých bublinek či nesklovité zátavy. Nápojové sklo Glass Atelieru Morava podle návrhů Jiřího Vosmíka je přehlídkou kvalitního užitkového skla elegantních tvarů a dekorů.
FOTOGALERIE (Jitka Lněničková)