15. 4. – 15. 5. 2016 – Český barokní křišťál – sklo, které dobylo svět
V Pavilonu skla se nyní koná výstava připravená ve spolupráci s Klatovskými katakombami u příležitosti konání dalšího ročníku Barokních jezuitských Klatov. Výstava představuje téměř 30 barokních skel, která byla vyrobena především na Šumavě v posledních dvou desetiletích 17. a prvních dvou desetiletích 18. století. Jde o zcela ojedinělou příležitost k seznámení se s předměty, které používali lidé před více než třemi staletími a které se dochovaly téměř bez poškození až do našich časů. Ze skel ve výstavě pili lidé v době, kdy Klatovská Madona ronila krvavé slzy a kdy se do města začali sjíždět poutníci. Jsou svědky doby, ve které kvetla sláva klatovské jezuitské koleje a kdy se v Klatovech stavěl kostel sv. Vavřince. Jsou velmi stará a velmi vzácná.
Exponáty byly zapůjčeny ze soukromých sbírek ze zahraničí jen na velmi omezenou dobu a jde o předměty, které (až na dva) nebyly nikdy veřejně vystaveny. A jsou zde velké unikáty - pohárek na víno, ze kterého pil někdy v roce 1711 olomoucký biskup, rozměrný pohár zhotovený k vítězství císaře Leopolda I. v 90. letech 16. století nebo číška s vyrytými alegoriemi léta a podzimu z doby kolem 1690. Skla jsou zdobená nitkami z tehdy velmi vzácného skla – zlatého rubínu (červeného skla barveného zlatem) a jejich rytiny představují představu o kráse, kterou měli lidé doby baroka. V dekorech najdeme růže, tulipány, větévky s listy i vodní ptáky, motivy čínských pavilonů (tehdy módní), líbající se holubičky i nápisy.
Ale výstava není jen přehlídkou krásných předmětů. Exponáty jsou vlastně jakousi pomyslnou ilustrací jednoho z největších příběhu historie světového sklářství. Je to příběh o muži, který chtěl opustit svou neprosperující sklárnu, ale který se poté rozhodl, že bude hledat nové cesty a překonal nakonec své nejnadějnější představy. Ten muž se jmenoval Michael Müller a pracoval na Helmbašské sklárně (dnes Lipka) u Vimperka a v roce 1683 objevil zcela nové sklo – český křišťál. Sklo, které poté během necelých dvaceti let dobylo všechny známé světové trhy a vládlo jim více než sto let. Byla jím položena tradice, na kterou navazovali čeští skláři po další staletí a která v mnoha ohledech žije dodnes.
Barokní sklo okouzlí návštěvníka nejen svou starobylostí, je i krásné a skrývá i mnohá dosud neobjevená tajemství. Můžeme se například jen dohadovat, komu byl určen pohár, na kterém jde dáma v barokním šatu provázená dvěma anděly a jejíž nápis přeje obdarované, aby ji andělé chránili při jejích krocích. Kde žila tato dáma nebo dívka, kdo jí přál vše dobré a kdo pohár zhotovil? Nic z toho nevíme, a přesto nás okouzluje i dnes něha a péče, která dýchá z poháru, vyrobeném před staletími.
FOTOGALERIE (Karel Nováček)