EXPONÁT MĚSÍCE KVĚTNA 2025 - POZDNÍ NÁVRAT DEKORU PHÄNOMEN | PAVILON SKLA PASK KLATOVY

CZ DE EN
EXPONÁT MĚSÍCE KVĚTNA 2025 - POZDNÍ NÁVRAT DEKORU PHÄNOMEN
  • Pavilon skla Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Výstava Lötz, Klatovy
  • Výstava Lötz, Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
Sklo Lötz, Šumava6 Sklo Lötz, Šumava6 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy4 Pavilon skla Klatovy4 Sklo Lötz, Šumava3 Sklo Lötz, Šumava3 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1

Nabídka

Exponát měsíce května 2025 - Pozdní návrat dekoru Phänomen

Firma Joh. Lötze vdova spěla během druhé poloviny třicátých let 20. století již prakticky neodvratně ke svému u zániku, ale i v této době dokázali skláři v Klášterském Mlýně vyrábět mimořádně kvalitní luxusní skla, jejichž technické a umělecké provedení je téměř bezkonkurenční. Není tedy nijak překvapující, že se v bývalé vzorkovně sklárny, která je dnes ve sbírkách Muzea Šumavy, dochovala z této doby velmi zajímavá skla. Jsou však jen málo známá a podobná byste marně hledali i ve stálé expozici PASKu, proto je dobře, že se je podařilo představit alespoň v rámci aktuální výstavy Šumavské sklo ve víru válečných časů. A děkujeme Muzeu Šumavy, že je laskavě zapůjčilo.

            Mezi nimi je trochu nenápadná asi 17 cm vysoká váza, která vypovídá o tom, že skláři v Klášterském Mlýně i na konci třicátých let dokázali inovativně přistupovat k využití starší tradice. Tou tradicí je v tomto případě secesní dekor z šikmo česaných skleněných nitek, který byl populární zejména v letech 1898 až 1900 – Phänomen Genre 7624. V secesním provedení jde o skla různých barevných odstínů s irizovanými povrchy. Podoba z druhé poloviny třicátých let 20. století je odlišná. Zde jde o tlustší vrstvené sklo, kde je na jádru z čirého bezbarvého skla vrstva zakaleného béžového opálového skla se skvrnami z růžového opálového skla, na které jsou dále natavené nepravidelně česané nitky z opálového žlutého a čirého zeleného skla, ty jsou nakonec překryté tlustší vrstvou čirého bezbarvého skla. Okraj je hutně tvarovaný do tří vln.  

            Jde o velmi komplikovaný a precizně provedený dekor, u kterého je snadno pochopitelné, proč se československý stát snažil o zachování tohoto unikátního provozu. Poprvé k tomu došlo v roce 1935, kdy byl firmě Lötz poskytnutý velkorysý úvěr se státní zárukou v hodnotě 600 000 Kč na obnovení tehdy zastaveného provozu. Provoz byl obnoven, ale v roce 1936 opět došlo k jeho zastavení. A tak v roce 1937 poskytuje vláda další úvěr se státní zárukou již ve výši jednoho milionu korun. Situace je ale kritická a v srpnu 1938 je znovu zastaven provoz. O rok později je zahájeno konkurzní řízení s firmou Joh. Lötze vdova, která následně končí. Její krásná skla ale zůstávají nejen jako připomínka dávných časů, ale i jako příklad a inspirace pro skláře naší doby.   

 

 

Text a foto: Jitka Lněničková, kurátorka PASKu

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ