EXPONÁT MĚSÍCE ZÁŘÍ 2023 - VÁZA OD TALENTOVANÉHO MLADÍKA | PAVILON SKLA PASK KLATOVY

CZ DE EN
EXPONÁT MĚSÍCE ZÁŘÍ 2023 - VÁZA OD TALENTOVANÉHO MLADÍKA
  • Pavilon skla Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Výstava Lötz, Klatovy
  • Výstava Lötz, Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Pavilon skla Klatovy
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
  • Sklo Lötz, Šumava
Sklo Lötz, Šumava6 Sklo Lötz, Šumava6 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy4 Pavilon skla Klatovy4 Sklo Lötz, Šumava3 Sklo Lötz, Šumava3 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1

Nabídka

Exponát měsíce září 2023 - Váza od talentovaného mladíka

V letech 1900-1901 navrhl nadějný žák profesora Kolomana Mosera (1868-1918) na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole tvary váz s přehrnutými uchy. Dvacetiletý mladý umělec měl šťastný nápad a jeho vázy navržené pro významnou vídeňskou firmu S. Bakalowitse synové se staly velmi žádanými. Byly hodnoceny velmi vysoko i odbornou veřejností a najdeme je na fotografiích v řadě soudobých uměleckých časopisů. A jejich výrobcem byla sklárna v Klášterském Mlýně, která je dodávala firmě Bakalowits v několika velikostech, tvarových variantách i provedeních dekoru.  

Ten mladý umělec se jmenoval Robert Hollubetz a pocházel z Čech, Narodil se v roce 1880 v Jablonci nad Nisou do rodiny mačkáře skleněných korálků (zde je souvislost s aktuální výstavou v PASKu). Nejprve se vzdělával na řemeslné škole v Jablonci nad Nisou a poté jako osmnáctiletý odešel studovat do Vídně, kde prožil léta 1898-1902. Již za jeho studií ocenili jeho talent i v severních Čechách, kde mu liberecká obchodní a živnostenská komora udělila v roce 1901 speciální stipendium.  

První jeho vázy s přehrnutými uchy jsou doloženy ve výrobě sklárny v Klášterském Mlýně roku 1900. Váza, která je exponátem měsíce září, byla ale uvedena do výroby až následujícího roku 1901 pod výrobním číslem firmy Bakalowits 85/3861 a je provedena v dekoru Syrius. Základem tohoto dekoru byla sloučeninami uranu barvená sklovina olympia (viz exponát měsíce září 2022), která byla u tohoto dekoru v horní části podjímána růžovofialovým sklem. Sklo bylo poté foukáno do žebrované formy, která vytvořila na povrchu lehce reliéfní vertikální linie.

Talent Roberta Hollubetze je zjevný i u jeho dalších návrhů z vídeňského období a zdálo se tehdy, že má před sebou velkou budoucnost. Bohužel se dopustil ve dvaadvaceti letech osudové chyby. V roce 1902 zaslal do soutěže na obálku německého časopisu Innen-Dekoration návrh, za který zde získal čestné uznání. Vídeňský profesor Josef Hoffmann (1870-1956) ale návrh veřejně označil jako plagiát jedné z jeho spolužaček Elsy Ungerové. Hollubetzovi bylo čestné uznání odebráno a svět se mu uzavřel na Jablonecko, kde je doložen postupně jako „výkonný umělec“, „malíř“ a nakonec jako „divadelní malíř“. Možná se v této době věnoval i designu bižuterie. Poslední zmínky o něm jsou zde z roku 1944.

Nadějný mladík tak vlastní chybou skončil dříve, než se mohl umělecky rozvinout. Zůstaly po něm ale krásné skleněné předměty, z nichž můžete vidět vedle této vázy ve stálé expozici PASKu celou řadu.

 

Jitka Lněničková

kurátorka PASK

 

foto: Marek Vaneš

 

 

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ