Květnový exponát měsíce by měl být sice jenom jeden, ale tentokrát uděláme výjimku a budeme se věnovat celé skupině exponátů, které můžete vidět u nás v PASKu a které patří mezi návštěvníky k velmi oblíbeným. Spojuje je jeden dekor.
Tím dekorem je Ausführung 157. Co to znamená? Německé slovo Ausführung má v překladu do češtiny řadu významů – provedení, uskutečnění, vyhotovení či realizace. Nejblíže původnímu významu slova je v češtině provedení, protože se jednalo u označení konkrétního typu dekoru. Obvykle ale najdeme v českých, anglických a dalších uměleckohistorických publikacích jako název dekoru původní německý termín – Ausführung, zkráceně jen Ausf. Jako Ausführung byly označovány u firmy Lötz od roku 1907 jednotlivé dekory zpracovávané u sklářské pece (hutní dekory).
Ausführung 157 pochází z počátku roku 1914 a byl navržený s nejvyšší pravděpodobností vídeňským designérem Michaelem Powolnym (1871-1954) pro výstavu Německého Werkbundu (Deutscher Werkbund), která se konala od května toho roku v Kolíně nad Rýnem. Powolneho návrhy byly ve sklárně realizovány na objednávku Rakouského Werkbundu (Oesterreichischer Werkbund) a byly určeny pro reprezentativní expozici v Rakouském domě.
Geometrický elegantní dekor byl pro výstavu realizován v šesti tvarech v provedení základní opálové bílé s černými pruhy. Výroba tohoto na pohled jednoduchého dekoru ale rozhodně nebyla jednoduchá. V první řadě šlo vrstvené sklo, kdy bylo jádro z čirého bezbarvého skla přejímáno bílým zakaleným opálovým sklem a další tlustou vrstvou čirého bezbarvého skla. Základní polotovar pak byl u pece postupně ručně obložen černými (obvykle silně přebarvenými fialovými) nitkami. Tato práce na dekoru vyžadovala značnou zkušenost a pevnou ruku skláře, protože bylo nutné nitky přikládat tak, aby mezery mezi nimi byly při běžném pohledu oka zhruba stejně velké.
Dekor ale nebyl určen jen pro výstavu, která byla otevřena v květnu 1914. V únoru 1915 jej firma Lötz představila s úspěchem v dalších barevných kombinacích na jarním lipském veletrhu a 3. května 1915 jsou doloženy v knihách faktur první větší dodávky pro německý trh. Jako první barevné kombinace jsou tu zmíněny: oranžová opálová mandarin (mandarinková) s nebesky modrými pruhy, oranžová opálová orangeopal (pomerančová) s černými pruhy, kamenná zelená s bílými opálovými pruhy, červená opálová kaiserrot (císařská červeň), bílá opálová s tmavě modrými pruhy, sytá opálová zelená s černými pruhy apod.
To byl ale jen začátek. Dekor si získal oblibu již v roce 1914, ale válečné události nejen předčasně ukončily výstavu v Kolíně nad Rýnem, ale také ochromily výrobu a obchod sklem, a tak se dekor Ausführung 157 začal plně prosazovat až po skončení první světové války. Zhruba do poloviny dvacátých let 20. století pak patřil k těm nejoblíbenějším v produkci firmy a vyráběl se v desítkách barevných kombinací a stovkách tvarů.
Na obrázku je dekor Ausführung 157 v bílé opálové variantě s černými a fialovými pruhy a ve variantě oranžového opálu mandarin s černými pruhy a v PASKu najdete další.
Jitka Lněničková, kurátorka PASK