V rámci letních výstav věnovaných sklářským školám se v letošním roce představí v Pavilonu skla Klatovy studenti a studentky sklářských oborů třeboňské Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni.
Když jsme výstavu připravovali, tak jsme přemýšleli o názvu. Nakonec nás inspirovala sama produkce této školy, která je super, skvělá a bezva, což vystihuje dohromady asi nejlépe anglické a v českých zemích již zdomácnělé „cool“ (tedy „kúúúl“). A tak z toho vyšel hravý a trochu bláznivý název „Sklo je COOL!“. A názvu jsme pak přizpůsobili i celý grafický design výstavy tak, aby vyjadřoval to, co v sobě exponáty studentů nesou – lásku ke sklu spojenou s přirozenou radostí z tvorby.
Jaké jsou tedy práce studentů a studentek z Třeboně? Jejich společnými jmenovateli jsou – neuvěřitelně široká škála nápadů, znalost materiálu a experimentování s kombinacemi různých technik. A právě zvládnutí technik a řemesla jsou základními kameny výuky v Třeboni, protože technika by podle názoru zdejších učitelů a učitelek neměla brzdit rozlet tvůrčí fantazie, ale naopak jí otevřít nové možnosti. Vyučuje ze zde zejména broušení a malování skla, ale i další techniky.
A dovolte mi v této souvislosti osobní a ilustrativní vzpomínku na mou první návštěvu malířské dílny v Třeboni asi tak před pěti lety. Přišla jsem do místnosti s velkými stoly, u kterých tam sedělo asi sedm nebo osm studentek a jedna každá malovala s takovou virtuozitou, že jsem žasla. Pamatuji si hlavně jednu drobnou šestnáctiletou dívčinu tehdy z prvního ročníku, která malovala na obrovskou vázu neuvěřitelně precizně vlastní dekor vycházející z graffiti. Bylo to úžasné. Už tehdy jsem si v duchu řekla, že jednou musíme v PASKu uspořádat třeboňské škole výstavu. A tak je letošní léto v pavilonu, jeho zahradě a v chodbě jezuitské koleje věnováno středoškolákům z Třeboně.
Ve výstavě se představují zejména maturitní práce z několika minulých ročníků, ale jsou tu i ročníkové práce a další exponáty, které dokumentují rozmanitost prací studentů, ať již jde o design či volnou tvorbu. A je jasně patrné to, že vedle důrazu na řemeslo vede škola žáky a žákyně opravdu k tvůrčí svobodě v přístupu k tématu a k práci se sklem jako svébytným materiálem. Studenti a studentky nahlížejí témata z různých úhlů a hledají vlastní osobitou cestu k nejlepšímu vyjádření své původní myšlenky či záměru. Každé dílo je tak jejich vlastní niternou výpovědí.
A tak se přijďte podívat na ty nejmladší jihočeské sklářské výtvarníky a řemeslníky, jak jim to jde a jestli je sklo v jejich provedení skutečně „cool“.
Jitka Lněničková, kurátorka PASK