SKLO JE COOL! | PAVILON SKLA PASK KLATOVY

CZ DE EN
SKLO JE COOL!
 • Pavilon skla Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Výstava Lötz, Klatovy
 • Výstava Lötz, Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Pavilon skla Klatovy
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
 • Sklo Lötz, Šumava
Sklo Lötz, Šumava6 Sklo Lötz, Šumava6 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy5 Pavilon skla Klatovy4 Pavilon skla Klatovy4 Sklo Lötz, Šumava3 Sklo Lötz, Šumava3 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1 Výstava Lötz, Klatovy1

Sklo je COOL!

V rámci letních výstav věnovaných sklářským školám se v letošním roce představí v Pavilonu skla Klatovy studenti a studentky sklářských oborů třeboňské Obchodní akademie, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Třeboni.

Když jsme výstavu připravovali, tak jsme přemýšleli o názvu. Nakonec nás inspirovala sama produkce této školy, která je super, skvělá a bezva, což vystihuje dohromady asi nejlépe anglické a v českých zemích již zdomácnělé „cool“ (tedy „kúúúl“). A tak z toho vyšel hravý a trochu bláznivý název „Sklo je COOL!“. A názvu jsme pak přizpůsobili i celý grafický design výstavy tak, aby vyjadřoval to, co v sobě exponáty studentů nesou – lásku ke sklu spojenou s přirozenou radostí z tvorby.

Jaké jsou tedy práce studentů a studentek z Třeboně? Jejich společnými jmenovateli jsou – neuvěřitelně široká škála nápadů, znalost materiálu a experimentování s kombinacemi různých technik. A právě zvládnutí technik a řemesla jsou základními kameny výuky v Třeboni, protože technika by podle názoru zdejších učitelů a učitelek neměla brzdit rozlet tvůrčí fantazie, ale naopak jí otevřít nové možnosti. Vyučuje ze zde zejména broušení a malování skla, ale i další techniky.

A dovolte mi v této souvislosti osobní a ilustrativní vzpomínku na mou první návštěvu malířské dílny v Třeboni asi tak před pěti lety. Přišla jsem do místnosti s velkými stoly, u kterých tam sedělo asi sedm nebo osm studentek a jedna každá malovala s takovou virtuozitou, že jsem žasla. Pamatuji si hlavně jednu drobnou šestnáctiletou dívčinu tehdy z prvního ročníku, která malovala na obrovskou vázu neuvěřitelně precizně vlastní dekor vycházející z graffiti. Bylo to úžasné. Už tehdy jsem si v duchu řekla, že jednou musíme v PASKu uspořádat třeboňské škole výstavu. A tak je letošní léto v pavilonu, jeho zahradě a v chodbě jezuitské koleje věnováno středoškolákům z Třeboně.

Ve výstavě se představují zejména maturitní práce z několika minulých ročníků, ale jsou tu i ročníkové práce a další exponáty, které dokumentují rozmanitost prací studentů, ať již jde o design či volnou tvorbu. A je jasně patrné to, že vedle důrazu na řemeslo vede škola žáky a žákyně opravdu k tvůrčí svobodě v přístupu k tématu a k práci se sklem jako svébytným materiálem. Studenti a studentky nahlížejí témata z různých úhlů a hledají vlastní osobitou cestu k nejlepšímu vyjádření své původní myšlenky či záměru. Každé dílo je tak jejich vlastní niternou výpovědí.

A tak se přijďte podívat na ty nejmladší jihočeské sklářské výtvarníky a řemeslníky, jak jim to jde a jestli je sklo v jejich provedení skutečně „cool“.

Jitka Lněničková, kurátorka PASK

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ