Alabastrové sklo ze Šumavy – Sklo jako ze snu
V Pavilonu skla Klatovy mohou návštěvníci od středy 25. 9. 2019 vidět novou výstavu Alabastrové sklo ze Šumavy. Tato výstava představuje soubor několika desítek velice zajímavých skel zhotovených poměrně zvláštní a specificky českou technikou zakalování. A jde o první výstavu věnovanou tomuto typu skleněných předmětů. A jsou to velmi půvabná skla, která jako by byla utavena z mlhy, jejichž poloprůhledná matérie připomíná parafin a působí až snově.
Hlavní výrobní oblastí alabastrového skla byla Šumava, kde je vyráběla řada skláren a každá z nich měla poněkud odlišné postupy. Podle dochovaných záznamů šlo ale vždy o postupy velmi komplikované, při nichž stačila malá chyba, a sklo ztratilo svůj charakter. Každý výrobní cyklus tak byl zcela odlišný a originální. Bohužel složitost postupu se u některých výrobků projevila po desítkách let náchylností k nemoci skla, takže část alabastrového skla se dnes nezadržitelně rozpadá a přicházíme tak nenávratně o velmi krásné předměty.
Postup výroby zakaleného alabastrového skla byl objeven někdy ve druhé polovině 30. let 19. století a dobu své největší módy prožívalo ve 40. a 50. letech 19. století a je spojeno s nástupem stylu druhého rokoka v užitém umění. Toto sklo se ale udrželo ve výrobním programu zejména šumavských skláren až do 80. let 19. století. Také později se k němu zdejší sklárny občas vracely – mimo jiné firma Johanna Lötze vdova z Klášterského Mlýna, jejíž alabastrové sklo z první čtvrtiny 20. století je ve stálé expozici pavilonu. Ta se vrátila ke svým tradičním receptům z doby před polovinou 19. století a srovnání na místě je možné, protože ve výstavě je několik prokazatelných výrobků firmy Lötz ze 40. let 19. století. Různé recepty na alabastrové sklo jsou také součástí výstavy.
Alabastrová skla ve výstavě reprezentují jejich nejrůznější typy a dekory. Jsou zde obyčejné toaletní předměty i náročně zdobená a velmi luxusní skleněné vázy, probrušované a malované flakóny, předměty kombinující různé barvy alabastrového skla, skla s nalepovanými perličkami apod. Ke zcela unikátním exponátům patří například dětská souprava drobných toaletních předmětů, vázy s malovanými medailony nebo dózy v podobě melounů či jablíčka.
Exponáty pocházejí zejména ze soukromých sbírek, část je zapůjčena z muzeí v Klatovech, Prachaticích a Anníně. Většina předmětů je vystavena veřejně poprvé a po výstavě se vrátí možná na desítky let zpět do depozitářů a ke svým vlastníkům.
Výstavu mohou návštěvníci vidět do 17. listopadu 2019 a koho by zajímala výroba alabastrového skla na Šumavě podrobněji, ten může vyslechnout v Pavilonu skla přednášku k tomuto tématu v pátek 24. října od 16 hodin.
FOTOGALERIE (Karel Nováček)