Od čtvrtka 14. 2. do neděle 14. 4. 2019 mohou návštěvníci pavilonu shlédnout výstavu uspořádanou ve spolupráci se Sdružením sympozia rytého skla. Tato výstava dokumentuje nejnovější trendy v náročné technice dekorování skla – rytině. Je zde představeno mnoho druhů pojetí této tisíce let staré techniky v aktuálních pracích špičkových českých i zahraničních umělců všech generací. Společným jmenovatelem všech vystavených prací je to, že vznikly na podzim roku 2017 na 7. mezinárodním sympoziu rytého skla v Kamenickém Šenově.
Sympozia rytého skla se v Kamenickém Šenově konají od roku 1996 a jsou výzvou pro rytce z celého světa. A od prvního do posledního sedmého sympozia jich byly již stovky. Pro Pavilon skla se podařilo na dva měsíce zapůjčit výsledky prací umělců ze sedmého sympozia, aby měli i návštěvníci v západních Čechách možnost seznámit s často překvapivými kombinacemi různých materiálů se sklem a také s tím, co vše lze pomocí rytiny ve skle ztvárnit. Ve výstavě tak najdou návštěvníci mnohá překvapení – piraně za skleněnou stěnou z drátového skla, podivuhodná zvířata procházející se na skle, motýly jakoby zakleté do skleněných koulí nebo vázu s malovanými a rytými broučky, skleněná ptačí hnízda s vejci a ptáčaty, dózu pohrávající si s lidskou mimikou, plastiky z hutního skla kombinovaného s rytinou, mystické náměty prolnuté do skla a mnoho dalšího. A nahoře se vznášejí šaty z papírmašé doplněné rytinami na rubínových sklech, které vyprávějí příběhy dětských nevěst. Proslulí umělci a studenti zde vystavují vedle sebe a mezi sebou a při procházce výstavou se tyto práce jeví v mnoha ohledech jako rovnocenné. Je to přehlídka možností a hranic rytiny skla.
V době konání výstavy proběhnou také dvě přednášky na téma rytiny skla. Jako první se bude konat v sobotu 16. 3. od 14 hodin přednáška klatovské rodačky a dnes ředitelky Sklářského muzea v Kamenickém Šenově Heleny Braunové Rytina skla jako mistrovské umění a druhou Rytci skla na Šumavě přednese v pátek 5. 4. od 16 hodin kurátorka PASKu Jitka Lněničková.